Köpek sahiplenen pek çok hayvansever, dostluklarının bir ömür sürmesi adına yavru köpeklere yönelir. Doğal koşullarla öksüz kalmış ya da küçük yaşta annesinden ayrılmış yavru köpeklerin bakımı ise son derece büyük bir dikkat ve özen ister. Özellikle beslenme konusunda son derece hassas olan yavru köpeklere gerçek bir aile sıcaklığı ve sabırla yaklaşılmalıdır. Peki yavru köpek nasıl beslenir, bu süreçte ne yapmak gerekir, biliyor musunuz? İşte yavru köpek bakımı hakkında bilmeniz gereken en önemli ayrıntılar...

KÖPEKLERİN BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Yavru köpekler, doğal ortamlarında yaşamlarının ilk haftalarını annelerinin koruması altında geçirir ve bu süreçte sadece anne sütüyle beslenir. Birkaç ay geçtikten sonra katı gıdaları tüketebilen köpekler, 6 ayı doldurduktan sonra yetişkin bir köpeğin yiyebileceği tüm gıdaları rahatlıkla tüketebilir. Köpeklerin ilk 6 aydaki hassasiyetlerinin kaynağı sindirim sistemleridir. Bebek ve yavru köpeklerin sindirim sistemi, henüz gelişmemiş olduğu için yetişkin bir köpeğe göre son derece hassastır. Bu nedenle yavru bir köpek sahiplendiyseniz, onu sağlıklı ve doğru bir şekilde yetiştirebilmek için aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz tavsiye edilir.

İLK 6 HAFTA

İlk 6 hafta, köpek metabolizmasının en zayıf olduğu süreçtir. Bu dönemde köpeklerin bağışıklık, sindirim, kas ve iskelet sistemleri yeni yeni gelişim gösterir. Köpek yavruları da tüm memeli canlılar gibi yaşamlarının bu ilk döneminde ihtiyaç duydukları tüm besinleri anne sütünden alırlar. Annesi olmayan bir yavru köpeği sahiplenmeniz durumunda ise anne sütünün tüm faydalarını köpeğinize sizin sağlamanız gerekir. Aşağıdaki adımları takip ederek yaşamının ilk 6 haftasındaki yavru köpeğinizi en doğru şekilde besleyebilirsiniz.

  • İlk 6 haftada köpeklerin yalnızca süt içmesi gerekir. Ancak inek ya da keçi gibi hayvanların sütleri, sindirim ve bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olan yavru köpekler için zararlı olabilir. Pet shop'larda satılan yavru köpek süt tozlarından edinebilir ve suyla karıştırarak süt haline getirebilirsiniz.

  • Yavru köpekler için özel olarak hazırlanan biberon modellerinden edinmeniz, köpeğinizi beslemenizi kolaylaştırabilir. Süt tozunu suyla karıştırarak oluşturduğunuz içeceği köpeğinize biberonla içirebilirsiniz. Sıvının çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına da özen göstermeniz gerekir.

  • Yavru köpeği biberonla beslerken kucağınıza almanız ve biberonu 45 derecelik bir açıyla tutmanız önerilir. İşlem esnasında köpeğin sütü kendi başına çekmesine izin vermeniz ve biberonu asla sıkmamanız gerekir. Biberonu sıkmanız durumunda, köpeğin ağzına süt fışkırabilir ve hayati tehlike yaratan sorunlar doğabilir.

  • İlk 6 hafta boyunca her gün 3 ila 4 saatte bir yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. 6. haftadan sonra ise sütün yanına kuru mama ekleyebilirsiniz.

2 - 3 AY

Köpeğiniz hayattaki 6. haftasını doldurduğunda, kas ve iskelet sistemi gelişmiş, bağışıklık sistemi güçlenmiş ve sindirim sistemi oturmuş olur. Bu nedenle 6. haftadan sonra kuru mama kullanımına geçebilirsiniz. Sütten kuru mamaya doğrudan geçmeniz, beslenme alışkanlıkları konusunda köpeğinizin kafasını karıştırabilir ve huzursuzluk hissetmesine yol açabilir. Bu nedenle sütten kuru mamaya geçiş sürecinde köpeğinizin mama kasesine bir parça süt dökebilirsiniz. Köpeğiniz kuru mamaya tamamen alıştıktan sonra ise mama kabına süt yerine su koymanız önerilir. Süt, 8. haftadan sonra köpeklerde sindirim sistemi problemleri yarattığı için 2. ay dolduktan hemen sonra sütü günlük köpeğinizin diyetinden tamamen çıkarmanızda fayda bulunur. Kuru mama seçerken yavru köpeklere uygun olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekir.

4 - 6 AY

Köpeğiniz 2. ay ile 4. ay arasında tamamen kuru mamayla beslenebilir. 4. aydan sonra ise kuru mamanın yanına et ve kemik gibi ek gıdalar eklemenizde fayda bulunur. Köpeğinizin 4. ve 6. ayları arasında dikkat etmeniz gereken noktalar ise şunlardır:

  • 4. ve 6. aylar arasında köpeğiniz günde 3 öğün yemek yemeye ihtiyaç duyar. Bu durum, köpeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesi için son derece önemlidir.

  • Bu süreçte kuru mamanın köpeğinizin ana gıdası olması gerekir. Et ve kemik takviyesini ise başlangıçta haftada 2 ya da 3 kereyle sınırlamanız önerilir. Aksi durumda köpeğiniz kuru mama yemeyi reddedebilir.

  • Köpeğinize vereceğiniz et ve kemiğin sağlıklı ve temiz olmasına özen göstermeniz tavsiye edilir. Bozulmuş ya da mikrop kapmış yiyecekler, köpeğinizin sağlığını tehlikeye atabilir.

  • 4. ve 5. aylarda et ve kemikleri hafif pişmiş olarak verebilirsiniz. 6. aydan itibaren ise çiğ et ve kemik yemesine izin vermeniz, köpeğinizin doğal gelişim adımlarını takip etmesine yardımcı olur.

Yorumlar: 0

Henüz yorum yapılmamış

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmaz. Zorunlu alanlar işaretlidir.*