Yavru köpek bakımı, köpek sahiplenen hayvanseverlerin en çok dikkat etmesi gereken konular arasında yer alıyor. Son derece hassas bir bünyeye sahip olan ve anne sıcaklığına ihtiyaç duyan yavru köpekler, temizlik konusunda da büyük özen ve hassasiyet gerektiriyor. Peki yavru köpek nasıl yıkanır, temizlik esnasında nelere dikkat edilmelidir, biliyor musunuz? İşte yavru köpek temizliği hakkında dikkat etmeniz gereken en önemli detaylar...

YAVRU KÖPEK NE ZAMAN YIKANIR?

Köpekler, doğal ortamlarında yıkanmaya nadiren ihtiyaç duyan canlılardır. Ter bezlerinin bulunmaması, suyla temas halinde tüylerinin ve deri dokularının zarar görmesi gibi sebepler, köpekleri sudan mümkün mertebe uzak durmaya iter. Ancak bir yavru köpek sahiplendiyseniz, hijyen ve sağlık gibi sebeplerle küçük dostunuzu yıkama isteği duyabilirsiniz. Eğer yavru köpeğinizi düzenli olarak yıkamak istiyorsanız, yıkama aralıklarının 4 ila 6 haftadan daha sık olmamasına özen göstermeniz gerekir. 4 - 6 haftadan daha sık aralıklarla yıkanan yavru köpekler, çeşitli cilt hassasiyetleriyle karşılaşabilir ve yıkanmaya alışkın olmayan bünyeleri bağışıklık sorunları geliştirebilir.

YAVRU KÖPEKLER NASIL YIKANMALI?

Yavru köpekleri yıkarken son derece dikkatli, özenli ve hassas davranmanız gerekir. Aşağıdaki adımları uygulayarak yavru köpeğinizi güvenli ve sağlıklı bir şekilde yıkayabilirsiniz.

 • Köpeğinizi yıkayacağınız suyun sıcaklığını elinizle kontrol edin. Su fazla sıcak ya da fazla soğuksa köpeğinizin sağlığına zarar verebilir.

 • Suyu gözlerine ya da kulaklarına kaçmayacak şekilde hafifçe köpeğinizin üzerinde gezdirin. Bu esnada köpeğinizi rahatlatmak için hafifçe masaj yapabilirsiniz.

 • Köpeğiniz için uygun nitelikteki şampuanı avucunuza dökün ve köpeğinizin vücudunda elinizle hafifçe yayın. 

 • Köpeğinizin canını yakmayacak, ideal sertlikteki bir fırçayla şampuanı köpürtün. 

 • Köpeğinizin gözüne ve kulaklarına şampuan kaçmamasına dikkat ederek tüm vücudunu köpürtün ve sonra da yine ılık suyla temizleyin.

 • Son olarak elinizde köpürttüğünüz şampuanı köpeğinizin başına yayın ve hemen suyla durulayın. Köpeğiniz bu noktada direnmeye ve kaçmaya çalışabilir. Bu nedenle kontrolünü yitireceğiniz ek bir malzeme kullanmamanız ve baş temizliğini elinizle gerçekleştirmeniz önemlidir.

 • Tüm işlem boyunca hareketlerinizin son derece yumuşak ve nazik olmasına özen gösterin.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Yavru köpekler, annelerinden henüz ayrılmış oldukları için daima şefkat ve sıcaklık ihtiyacı duyarlar. Özellikle yıkama gibi kendilerini ürkütecek ve hoşlarına gitmeyecek işlemler esnasında son derece dikkatli ve güven veren bir tavır takınmanız gerekir. Yavru köpeğinizi yıkama sürecinizde aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz, yıkama işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.

 • Köpeğinizin yaşı ve cinsi müsaitse, banyodan önce tüylerini tarayabilirsiniz. Bu işlem köpeğinizi sakinleştirebilir ve banyo esnasında daha uysal bir tavır takınmasına yardımcı olabilir. 

 • Yıkama esnasında kullanacağınız şampuanın yavru köpek şampuanı olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Köpekler için üretilen şampuanların tamamı yavrular için uygun olmayabilir. Satın alırken köpeğinize uygunluğunu kontrol etmeniz, yıkama işleminin çeşitli sağlık sorunlarına yol açmasını önleyebilir.

 • Yıkama esnasında yavru köpekler siz fark etmeseniz de korkabilir ve travma yaşayabilir. Bu durumun oluşmaması için işlem boyunca köpeğinizle sevgi dolu bir sesle konuşmanız ve ona güven telkin etmeniz, köpeğinizin korku hissetmesini engelleyebilir.

 • Köpeğinizi rahatlatmak için banyo esnasında sevdiği oyuncakları ya da gıdaları göstermeyin. Sevdiği bir nesneyi görmek köpeğinizi daha da huysuzlaştırabilir ve yıkanmaya olan direncini artırabilir.

 • Yavru köpeklerin kulak içi temizliği, uzmanlık ve ciddi hassasiyet gerektiren bir konudur. Eğer bu konuda uzmanlığınız yoksa kulak içi temizliğini veteriner ziyaretinize kadar erteleyebilirsiniz. 

 • Yıkama işlemi bittikten sonra köpeğinizi havluyla kurulayabilirsiniz. Kurutma makinesi, köpeklerin tüylerine ve bağışıklık sistemlerine zarar verebileceği için önerilmeyen yöntemler arasındadır.

 • Yavru köpekler son derece hassas oldukları için yıkama ve kurulama işleminden sonra en az bir saat boyunca köpeğinizi sıcak tuttuğunuzdan emin olmanızda fayda bulunur. Bu işlem, köpeğinizin soğuk algınlığı yaşamasını engelleyebilir.

 • Banyo ve kurulama bittikten sonra bir süre daha köpeğinizle sıcak bir tonda konuşmaya devam eder ve ona sevdiği bir yiyeceği ödül olarak verirseniz, köpeğinizin banyo seansını olumlu bir etkinlik olarak algılamasını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar: 0

Henüz yorum yapılmamış

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmaz. Zorunlu alanlar işaretlidir.*